Kiedy wymienić opony?

Nie należy czekać aż wiosna buchnie majem , by zdecydować się na zmianę opon zimowych na opony letnie. Każdy kierowca powinien to zrobić, jak temperatura na dworze podniesie  się powyżej 7 stopni Celsjusza i taka utrzymuje się  przez kilka dni. Opony letni budowane są ze specjalnej mieszaniny syntetycznego kauczuku z domieszka sadzy, co pozwala na znakomita przyczepność i elastyczność w  temperaturach dodatnich. Jednak w niskich temperaturach, mieszanka gumowa takiej opony letniej traci elastyczność i opony stają się twarde. W odróżnieniu od opon letnich, zimowe posiadają odmienna konstrukcję, a przede wszystkim do ich budowy używana jest inna mieszanka kauczuku z dodatkiem krzemu.

samochód
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Taki skład ogumienia pozwala na zachowanie optymalnej elastyczności w temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza. Inna też niż w oponach letnich jest konstrukcja bieżnika. Opona zimowa musi doskonale odprowadzać wodę, śnieg i błoto pośniegowe, a jednocześnie pozwalać kierowcy na pełną kontrole nad prowadzonym przez niego samochodem. Opony zimowe muszą utrzymywać przyczepność i tor jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach zimowych. Specjalna konstrukcja, skład materiałowy surowca oraz rzeźba bieżnika opony letniej  to cechy,  które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem w okresie wiosenno- letnim. Letnie opony częściej, niż zimowe, wyposażone są w bieżnik symetryczny.

Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że ten rodzaj bieżnika nie sprawdza się w warunkach zimowych. Symetryczny bieżnik można rozpoznać po tym, że obie jego połowy są identyczne – dlatego też symetryczne opony można montować w dowolny sposób. Główną zaletą tego typu opon jest wysoki komfort akustyczny, jaki zapewniają. Dodatkowo zmniejszają opory toczenia, co w rezultacie obniża również zapotrzebowanie samochodu na paliwo i wydłuża okres efektywnego użytkowania opon. Opony letnie, czy zimowe są tym elementem w samochodzie, który zapewnia odpowiednią przyczepność do nawierzchni, a tym samym stabilność samochodu.